V exhibici 2019 zvítězila Slavia

Den po skončení fotbalového ročníku 2018/2019 dostali nejen jankovští fotbaloví fanoušci dárek v podobě pouťové exhibice, na kterou přijeli fotbalisté staré gardy SK Slavia Praha! Nedělní odpoledne bylo věnováno šedesátiletému výročí SK Jankov a duel sešívaných legend s Výběrem SK Jankov byl vrcholem programu. Utkání nakonec lépe zvládli pražané, kteří vyhráli těsně 5:4. Jak už to tak ale při exhibicích bývá, samotný výsledek není tolik důležitý.

Že se závěrem fotbalové sezóny pořádají jankovští slavnostní pouťovou exhibici, je už tradicí. Nyní vše bylo umocněno tím, že klub z malé jihočeské vesničky slavil šedesát let od svého založení a k tomuto jubileu si připravil dárek v podobě vydané knihy, která se o poločasové přestávce exhibičního utkání křtila.

Již krátce po poledni se v místní klubovně sešla zhruba čtyřicítka “vyvolených”, kteří pro jankovský fotbal odvedli nebo stále odvádějí nemalý kus práce. Od nejstarších zakladatelů pana Miloslava Postla, pana Zdeňka Bürgera a pana Emila Melmera, až po současného kouče “A”-týmu Petra Kadlece, který byl nejmladším účastníkem. Všichni tito lidé byli oceněni věcným darem a poděkováním za odvedené služby. Toho se bohužel nemohl ze zdravotních důvodů zúčastnit současný prezident Václav Maxa, kterého tak nahradil starosta obce a další velký propagátor jankovského fotbalu Jan Jílek ml. Došlo i na humorné příběhy ze začátků fungování fotbalu v Jankově, což by dnešní mladé generaci přišlo až absurdní. Samozřejmě se vzpomínalo i na ty, kteří se bohužel tohoto jubilea a slavnostního odpoledne nedožili, ale pro fotbal v Jankove dýchali!

Kolem čtrnácté hodiny se do Precis arény začali sjíždět aktéři fotbalového střetnutí mezi Výběrem SK Jankov a starou gardou SK Slavia Praha! Téměř na den přesně po jednom roce se po jankovském trávníku proháněli po legendách Sparty hráči druhého nejslavnějšího klubu v Čechách. Utkání začalo před zraky tří stovek diváků v 15:00 hodin, a ti, kteří se těšili na gólové hody, museli být zprvu zklamáni. Střelcům zvlhl střelný prach a na gól se čekalo více jak třicet minut. Aktivnější byla Slavia, ale největší možnost promarnil z malého vápna nad branku střílející Jan Jílek. Skóre se měnilo až v nějaké 32.minutě, kdy bezbrankový stav prolomil Tomáš Klinka – 0:1. První poločas hraný na 40 minut tak přinesl pouze jednu branku.

O poločasové přestávce došlo na křest knihy REKORDMANI Z JANKOVA, která mapuje uplynulých šedesát let jankovského fotbalu od svého založení až po současnost. Slavnostního křtu se ujali Jan Jílek ml. (starosta obce), Miloslav Postl (jeden ze zakladatelů klubu), Martin Hyský (bývalý hráč Slavie), Václav Maxa st. (dlouholetý činovník SKJ) a Martina Popelková (autorka knihy). Následovalo předání malého daru právě paní Martině Popelkové, která při tvorbě knihy odvedla neskutečnou práci!

Tento slavnostní moment jako kdyby nabudil hráče obou týmů a ti ve druhém poločase, který se ve velkém horku zkrátil na 30 minut, zvedli golová stavidla. Do dvoubrankového vedení poslal hosty po krásné kombinaci na jeden dotek Tomáš Klinka – 0:2. Poté se dočkal gólu také Jankov. Ten by do žádné hitparády nezapadl, přesto udělal radost. Po Maxově střele do tyče poskakoval míč na brankové čáře mezi klubkem těl. Nejlepší orientaci prokázal bývalý kanonýr František Šturma, který míč zasunul do branky 1:2. Gólostroj pokračoval nádhernou parádou v podání Karla Váchy, který levačkou vymetl pavučinku v domácí svatyni – 1:3. Domácí se nevzdávali a brzy skóre dorovnali. Nejprve po faulu na Kollára bezpečně proměnil pokutový kop Petr Maxa a chviličku nato si tato “sparťanská” dvojička došla pro vyrovnání, když Maxa poslal přesný balón do šestnáctky a Martin Kollár hlavou zakroutil míč přesně k tyči – 3:3. Slavia se vrátila do vedení po faulu na Váchu a proměněné penaltě Tomáše Hrdličky – 3:4. S nepříznivým stavem se nespokojil Martin Kollár a další fotbalovou lahůdkou, když překvapil gólmana Bureše obloučkem z velkého úhlu, opětovně vyrovnal – 4:4. Poslední slovo však měl nejlepší hráč zápasu Tomáš Hrdlička, který střelou levou nohou pod břevno ukončil gólovou přetahovanou ve prospěch Slavie – 4:5. V konečné fázi o výsledek v podstatě nejde, ale prohrát nechce nikdo :-))). Důležité bylo, že nakonec padlo devět branek a příchozí diváci viděli pěknou podívanou.

Výběr SK Jankov – SK Slavia Praha stará garda 4:5 (0:1)

Branky: Martin Kollár 2x, František Šturma, Petr Maxa – Tomáš Klinka 2x, Tomáš Hrdlička 2x, Karel Vácha

Bez ŽK

Diváci: 308

Rozhodčí: Jiří Krauskopf – Petr Tupý, Jan Mach

Nejlepší hráči: Kollár – Hrdlička

Sestavy:

Výběr SK Jankov: Hrubý David, Nartovský Luboš, Prener Ladislav – Koch Jiří, Řezníček Martin, Kroneisl Marek, Kadlec Petr, Interholc Petr, Jílek Jan st., Holba Petr, Stejskal Petr, Novák Josef, Šturma František, Votýpka Stanislav, Maxa Petr, Kollár Martin, Jílek Petr. Trenéři: Řezníček František, Jílek Jan st., Maxa Václav st. Masér: Šváb Jan. Kustod: Pavel Boháč.

SK Slavia Praha stará garda: Bureš Petr – Došek Lukáš, Hyský Martin, Smrčka Jaroslav, Jeslínek Jiří, Müller Martin, Klinka Tomáš, Hrdlička Tomáš, Janoušek Roman, Jindráček Jaromír, Vácha Karel, Kasík Jaroslav, Mareš Jan. Manager Mareš Jan.

Závěrem bychom jménem klubu chtěli poděkovat všem, kteří se podíleli na přípravách těchto oslav, stejně tak na tvorbě nové knihy. Abychom na někoho nezapomněli, jmenovitě zmíníme pouze dva, byť na přípravách spolupracovalo mnohem více lidí, bez jejichž aktivity by k takové akci nemohlo dojít. Václav Maxa ml. – současný prezident klubu, který věnoval přípravám mnoho týdnů a velice se těšil, že si sám zahraje proti své Slávii. Bohužel osud tomu nepřál a “Vengloš” místo na hřišti trávil čas na nemocničním lůžku. Martina Popelková – maminka jednoho z hráčů Jankova, která se pro nápad s tvorbou knihy nadchla, rozpálila motory a velkým úsilím došla k fantastickému konci. Ale jak už bylo řečeno, poděkování patří všem, kteří se více či méně a jakoukoliv formou na nedělní povedené akci podíleli!