Petr Maxa v rozhovoru pro Deník

Po zrušeném mistrovském jaru se již všichni fotbaloví fanoušci nemohou dočkat blížícího se víkendu, kdy se opět na jihu Čech rozjedou fotbalové soutěže. Sezóna 2020/2021 klepe na dveře a pevně doufáme, že jí nic neohrozí ani nenaruší. Jankov má za sebou zkrácenou a oproti jiným rokům mírně specifickou přípravu. Na její průběh, složení kádru i o ambicích týmu v krajském přeboru hovořil vedoucí mužstva Petr Maxa pro českobudějovický Deník s Kamilem Jášou.

Poznamenala pandemie chod klubu?

“Pandemie nás samozřejmě poznamenala stejně asi jako všechny ostatní. Absolvovali jsme kompletní zimní přípravu a nějaké dva, tři dny před startem jara byla soutěž nejprve odložena a následně zrušena. Do května jsme nedělali nic, poté jsme začali trénovat a během června jsme odehráli osm zápasů. Mistrovskou sezónu to nám ani našim fanouškům ale nenahradilo.”

Jaká byla letní příprava?

“Po náročném červnovém programu a krátké letní přestávce jsme přípravu zahájili trochu komplikovaně a v omezeném počtu. Dokonce jsme museli zrušit jedno přípravné utkání se Soběslaví, což nás i směrem k soupeři hodně mrzelo. Poté jsme pokračovali v klasickém a dopředu naplánovaném režimu bez větších komplikací. Do přípravy jsme zapojili některé hráče z B-týmu, kteří ukázali potenciál v kariéře se posunout dál.”

Jaké jsou změny v kádru, který odchod hráče vás nejvíc bolí?

“Každý odchod jakéhokoliv hráče nás mrzí. Máme v týmu takovou rodinou partu a nikoho “uměle či penězi” v týmu držet nehodláme. Přesto jsou dva případy, které mě toto léto zasáhly vice než ostatní.”

Které?

“Ten první je konec kariéry Davida Maršána, který pro Jankov odvedl obrovský kus práce a byl dlouhá léta naším leaderem. Jeho pozici v týmu prostě nenahradíme, ale musíme se s tím smířit, vypořádat jak nejlépe dovedeme a především Davidovi za jeho služby poděkovat.”

A ten druhý?

“Druhý případ je návrat a odchod gólmana Wolka, se kterým jsme byli od zimy domluveni na jeho návratu ze zahraničí. Absolvoval s námi “jarní” program, my na to konto uvolnili Michala Hučíka a on nám na startu přípravy znovu utekl do zahraničí, aniž by nás o tom informoval. Byla to pro nás rána jak personální, tak pro mě osobně hlavně lidská, že člověk, který tu s námi tráví čas, nám vzápětí vrazí kudlu do zad a nechá kolektiv na holičkách.”

Máte zajímavou posilu?

“Každá posila je něčím zajímavá a já jsem rád, že se pořád najdou hráči, kteří chtějí hrát pro radost s partou kamarádů, nikoliv jen pro peníze. Myslím, že se nám podařilo přivést kvalitní posily. Benda z Roudného je dravý a rozený střelec. Řehoř z Písku, byť je také ještě mladý, už má něco za sebou a slibujeme si od něho výrazné posílení. Bohužel absolvoval operaci kolene a celý podzim se musíme bez něho obejít. Dva hráče máme ještě v jednání.”

Jaké jsou vaše ambice pro ročník 2020/21?

“Především chceme hrát, trénovat a mít z fotbalu radost. Byl bych rád, aby se nestalo něco, co by nám to překazilo, ale jsem v tomto skeptický. Každopádně když se nic nestane a soutěž bude mít standardní režim, chtěli bychom hrát v horní polovině tabulky. Jsme nohama na zemi a žádné přehnané cíle nemáme. Spíš jak říkám, hlavně hrát a bavit se tím.”

Dokážete si předstravit, co se stane, když se objeví Covid-19 v KP? Jakou byste volili variantu. Hrát dál? Karanténu?

“Osobně jsem přesvědčený, že dříve či později se Covid-19 v KP objeví a sám jsem zvědavý, jak se bude postupovat. Nedovedu si představit poslat kvůli jednomu nakaženému celý tým do karantény a pak to dohánět zápasy v týdnu. Mančafty mají problémy s lidmi, navíc v týdnu, kdy mnoho z nich pracuje a nestíhají trénovat. Už takhle tam jsou dvě vložená kola a kdyby k tomu přišly další odložené zápasy, byly by tyto týmy notně poškozeny, nemluvě o samotné regulérnosti soutěže. Nevím, sám nevím jak by se to mělo řešit, ale myslím, že činovníci na svazu to nějak vyřeší. Za sebe můžu říct, že bych hrál pořád, pandemie nepandemie.”

Autorem rozhovoru je Kamil Jáša (Deník).